Nasza przygoda z mozaBook – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Stefana Batorego w Łodzi


Nasza przygoda z mozaBook – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Stefana Batorego w Łodzi

Używamy oprogramowania mozaBook od 31 sierpnia 2017 roku. Naszą oficjalną współpracę rozpoczęliśmy podpisaniem Umowy o Partnerstwie (the Partner School Agreement), potem stopniowo wszyscy spośród 32 nauczycieli oraz uczniowie zarejestrowali się w systemie oraz uzyskali dostęp do oprogramowania mozaBook i platformy mozaWeb. System został zainstalowany na wszystkich szkolnych tablicach interaktywnych. Po roku wykorzystywania go w naszej codziennej pracy, możemy potwierdzić z pełnym przekonaniem, że mozaLearn oferuje zintegrowane środowisko nauczania, zapewniając nauczycielom wszystkich przedmiotów szeroką bazę materiałów edukacyjnych takich jak filmy, animacje i modele 3D.

W naszej szkole utworzyła się nieformalna grupa prawdziwych entuzjastów nowego oprogramowania, której członkowie używają mozaBook regularnie w swojej codziennej pracy. Dzięki nim szkoła jest postrzegana jako instytucja, która wdraża innowacyjne metody nauczania i promuje narzędzia ICT w edukacji.

 

Wrażenie nauczycieli korzystających z mozaBook

 

Katarzyna Kopczyńska, nauczyciel biologii i przyrody

„Świat mozaBook stał się moim światem. Korzystam z jego zasobów od roku i w tym czasie w naszej instytucji zaczęłam pełnić rolę przewodnika i koordynatora ds. mozaBook. Szkoląc nauczycieli i doradzając innym, sama nadal wiele się uczę.”

Podczas zajęć z przedmiotów ścisłych bardzo często korzystamy z modeli 3D, które ułatwiają nam badanie sekretów anatomii lub filmów, które ilustrują dane zjawisko. Nauczyciele biologii szczególnie upodobali sobie narzędzie Mikroskop, które oferuje bazę obiektów normalnie niewidocznych gołych okiem, które mogą być dowolnie powiększane, wedle potrzeb nauczyciela. Inny przykład, LabCamera – laboratorium nauk przyrodniczych wykorzystujące kamerę internetową to także prawdziwa gratka dla nauczycieli przedmiotów ścisłych.

Dzięki mozaBook możemy łatwiej zarządzać pracami domowymi dla poszczególnych uczniów, klas i grup. Po ich sprawdzeniu, uczniowie otrzymują informację zwrotną w postaci elektronicznego formularza oceny. Prace domowe online są bardzo atrakcyjne dla uczniów – mogą wykorzystać Internet zamiast tradycyjnych metod.

Uczniowie sami proszą o pracę domową, dzięki jej atrakcyjnej formie, stworzonej za pomocą Edytora Testów. Test umieszczony w zeszycie ćwiczeń nauczyciela może stać się zadaniem domowym przydzielonym naszym studentom przez Internet.

 

Anna Kułak-Kułakowska, nauczyciel języka polskiego

„Nauka przestała być nudna, stała się zabawą. No dalej, mamy 21 wiek i nauczyciele powinni nie tyle nadążać za uczniami, co być krok przed nimi!.”

Jestem nauczycielem języka polskiego. Kiedy przygotowuje lekcje z mozaBook, wykorzystuje materiały z biblioteki mediów. Niestety nie ma tam wielu zadań, ćwiczeń lub materiałów przeznaczonych do języka polskiego; więc wykorzystuje treści do historii, sztuki, geografii albo muzyki. Dzięki modelom 3D moje lekcje dotyczące starożytnej Grecji, teatru i mitologii są naprawdę interesujące. Możemy zwiedzić Akropol, pójść na Wirtualny Spacer, obejść dookoła świątynie, przeczytać i posłuchać najważniejszych informacji o każdym obiekcie i na koniec rozwiązać kilka ćwiczeń dla przetestowania wiedzy.

Bogata galeria zdjęć pomaga mi w przygotowaniu lekcji dotyczących architektury i sztuki. Modele 3D obrazujące greckie porządki architektoniczne były niesamowicie interesujące dla dzieci, które dotychczas nic o nich nie wiedziały.

Często używam także MiniMap, np. podczas lekcji dotyczących wymowy nazw geograficznych. Gramatyka staje się o niebo ciekawsza, kiedy możemy zobaczyć, gdzie leży dane miasto, państwo, lub kontynent. Muszę również wspomnieć o narzędziach (np. Zegary, Kalendarz, Skala), które pomagają mi przy specjalistycznych zagadnieniach. Np. dzięki modułowi Instrumenty Muzyczne uczniowie mogą nie tylko zobaczyć, jak wygląda instrument, ale również go posłuchać. Często używam również Wehikułu  Czasu – narzędzia, które „cofa nas w czasie”, aby przedstawić ludzi i ważne fakty historyczne w porządku chronologicznym i pokazać je w związku z ważnymi wydarzeniami z nauki i z historii.

Ponadto mozaBook pozwala mi „przypinać” różnego rodzaju treści do mojego wirtualnego zeszytu ćwiczeń, np. krótkie fragmenty tekstu, filmy dokumentalne i animowane. To pozwala mi na użycie krótkich, dobrej jakości zabawnych filmów z biblioteki mediów dla uatrakcyjnienia moich lekcji i uczynienia ich jeszcze bardziej interesującymi, np. w trakcie omawiania greckich mitów.

 

Małgorzata Pawełczyk, nauczyciel jęz. angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej

„Jeżeli chcesz coś zmienić w swojej pracy, spróbować czegoś nowego i innowacyjnego – daj szanse mozaBook. Skuteczna lekcja to ciekawa lekcja. Im więcej różnorodnych zadań, im więcej informacji uczniowie muszą samodzielnie wyszukać i omówić, tym lepsze rezultaty.”

mozaBook daje nauczycielowi możliwość odejścia od tradycyjnych podręczników. W mojej codziennej pracy używam krótkich filmów z różnych dziedzin, nagrań, modeli 3d, gotowych quizów i gier językowych. Wykorzystuję bogatą galerię obrazów, katalog sławnych postaci historycznych, awatary, zdjęcia i karty słów do skutecznej nauki słownictwa. Często używam Puzzli, Lan(g)ame i Word Finder.

Takie zadania czynią naukę bardziej atrakcyjną, pomagają uczniom osiągnąć bardzo dobre wyniki w zakresie słownictwa i gramatyki. Co więcej zwiększają dynamikę lekcji i budują zaangażowanie uczniów.

 

Anna Aleksandrzak, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

„Na pierwszy rzut oka materiał oferowany w mozaBook wydaje się trochę zbyt trudny dla małych dzieci. Nic bardziej mylnego. Moi uczniowie codziennie pytają, „czy zrobimy dziś coś w mozaBook”. Uwielbiają prezentacje 3D, np. obrotowy model słonia afrykańskiego, który spodobał się również przedszkolakom, które odwiedziły naszą szkołę w ramach Akademii Przedszkolaka. Dzieci były zachwycone możliwością zajrzenia „do brzucha” zwierzęcia, komentowały rozmiar serca, mózgu itd.”

„Osobiście trzymam się zasady, że lepiej pokazać więcej, opowiedzieć więcej, zrobić tak dużo jak tylko się uda zamiast stosować wymówkę „ przyjdzie odpowiedni czas, że dowiesz się więcej na ten temat”. W związku z tym ja używam materiałów dostępnych na platformie bez ograniczeń.”

W początkowych klasach zestaw gotowych narzędzi wbudowanych w mozaBook sprawdza się bardzo dobrze. Dzieci, używając palca lub markera, mogą ćwiczyć pisanie i to jest dla nich zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż ołówek i zeszyt, z których korzystają w domu.

Oprogramowanie zawiera wiele prostych w użyciu, ale bardzo użytecznych narzędzi do nauki matematyki. Oferuje gry, które pogłębiają zrozumienie (Szachy, Othello, Connect 4, Tangram).

Narzędzia urozmaicają też codzienne zajęcia. Praca grupowa może zostać łatwo podsumowana dzięki tabeli wyników, w której możemy zapisać osiągnięcia zespołu; można również użyć spersonalizowanych kostek (możemy na nich umieścić dowolne postacie, litery, słowa, a nawet zdjęcia). A w trakcie przestojów podczas lekcji – masz do dyspozycji zagadki, puzzle 3D lub klocki.

mozaBook oferuje cały katalog gier dydaktycznych – większość z nich ma zróżnicowany poziom trudności. Popularnym wyborem jest na przykład Number Hero – formuła oparta na znanej grze arkadowej, w której dzieci muszą wykonywać obliczenia, aby pokonać przeszkody.

Oprogramowanie sprawdza się również podczas zajęć z dziećmi o specjalnych potrzebach, zarówno w klasie, jak i podczas wspólnych sesji w świetlicy. Można  by powiedzieć, że to wszystko jest gdzieś w Internecie – tak, ale po co szukać ?! W programie mozaBook wszystko jest w jednym miejscu, (dosłownie) na wyciągnięcie ręki.

źródło: mozaWeb