Warto wiedzieć!


Przed nami kolejna tura rządowego programu Aktywna Tablica. Warto przyjrzewarto wiedziećć się kilku informacjom, które pozwolą uniknąć odrzucenia wniosku czy problemów przy zakupach.

Dofinansowanie można otrzymać na zakup:

  • tablicy interaktywnej:
    • tablicy interaktywnej z projektorem ultrakrótkoogniskowym,
    • tablicy interaktywnej bez projektora ultrakrótkoogniskowego;
  • projektora lub projektora ultrakrótkoogniskowego;
  • głośników lub innych urządzeń pozwalających na przekaz dźwięku;
  • interaktywnego monitora dotykowego o przekątnej ekranu co najmniej 55 cali.

Dlatego warto dobrze zorientować się w cenach, żeby nie było rozczarowań w momencie zakupów. Jeśli we wniosku zostanie wpisana tablica interaktywna to przy zakupach nie będzie można jej zamienić na monitor interaktywny. Można wybrać tylko inny rozmiar wpisanego urządzenia.

W poprzedniej części programu Aktywna tablica często zdarzało się że szkoły wpisywały we wniosek 1 monitor interaktywny i później był problem gdy okazywało się że jest on sporo tańszy niż deklarowana we wniosku  kwota. Niestety nie można dokupić drugiego monitora czy innych produktów nawet z powyższej listy jeśli nie było ich we wniosku. Dlatego tak ważne jest dobre rozeznanie co i za ile można kupić. Trzeba jednak pamiętać, że do ceny monitora czy tablicy interaktywnej lub tablicy interaktywnej z projektorem o ultra krótkiej ogniskowej trzeba doliczyć cenę montażu i szkolenia. Wartość montażu i szkolenia nie może widnieć na fakturach, które będą służyły do rozliczenia dotacji tzn. nie mogą być wykazane na fakturze.

Podsumowując jeśli we wniosku zostanie wpisana 1 szt. jakiegoś sprzętu to nie można ich kupić więcej nawet jeśli to będzie ten sam produkt. Można natomiast kupić sprzęt o większej lub mniejszej przekątnej czyli np. zamiast monitora o przekątnej 65” można kupić monitor 70”.

W poprzedniej turze programu było słychać różne informacje dotyczące wkładu własnego. Były województwa, w których nie pozwalano łączyć wkładu własnego rzeczowego z finansowym. Ostatecznie jednak MEN wystosowało stosowne pismo, w którym oznajmiło, że dopuszcza się łączenie różnych rodzajów wkładów własnych czyli rzeczowego i finansowego. Jako wkład własny szkoły mogą uznać zakupione w danym roku kalendarzowym narzędzia TIK. Wykaz tych narzędzi jest dostępny na stronie MEN.

Szkoły prywatne, które są dla siebie organem prowadzącym, muszą pamiętać żeby wypełnić ostatnią stronę wniosku „Informacje organu prowadzącego”. W tym przypadku wypełnia to również szkoła.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów dedykowanych do rządowego programu „Aktywna tablica”.